Patronite Konwentów Południowych powraca! Już teraz możesz wspomóc pracę redakcji i zostać naszym wspierającym, patronem, a nawet sponsorem. Każda, nawet najmniejsza cegiełka pomoże nam w realizowaniu naszej misji i sprawi, że nie będziemy musieli martwić się, czy będzie nas stać na utrzymanie redakcji i jej dalszy rozwój. Szczegóły znajdziecie na naszym profilu — https://patronite.pl/konpoludnie.

Za wszelkie wsparcie dziękujemy i liczymy na to, że będziemy mogli dać z siebie jeszcze więcej :-)

W nocy z 22 na 23 maja w wyniku pożaru w domku letniskowym w Starych Załubicach zginęła Maja Lidia Kossakowska – autorka bestsellerowego „Cyklu Anielskiego”, „Upiora Południa” i „Zakonu Krańca Świata”, ośmiokrotnie nominowana i dwukrotnie laureowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobywczyni Srebrnego Globu, Złotego Kota i Śląkfy. Przyczyny wybuchu pożaru obecnie nie są znane. Jarosław Grzędowicz doznał lekkich poparzeń.

Fot. Fabryka Słów

Maja Lidia Kossakowska

„Chciałem Was poinformować, że dzisiaj zmarł mój Tata, Tomasz Knapik . Jak część z Was wie, od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety. Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem. W przyszły czwartek skończyłby 78 lat. Odszedł we śnie, nad ranem. Dołączył do mojej Mamy”.

W taki sposób o śmierci ojca poinformował Maciej Knapik, syn najpopularniejszego polskiego lektora. Tomasz Knapik pracował jako lektor przez prawie 60 lat. Można go było usłyszeć w radio, reklamach, warszawskiej komunikacji miejskiej i wielu filmach, animacjach i serialach – użyczał głosu m.in. w pierwszej trylogii „Gwiezdnych wojen”, w trzech częściach „Powrotu do przyszłości”, „Terminatorze”, „X-menach”, „Family Guyu” i „Simpsonach”.

Pracę jako lektor zaczął jeszcze przed maturą, w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Ukończył Politechnikę Warszawską, obronił doktorat z elektorniki, był wykładowcą na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Pracował m.in. w Polskim Radiu, TVP i TVN oraz w Telewizji Polsat.

Fot. Łukasz Cynalewski

Tomasz Knapik

1 grudnia tego roku polski Senat powołał do życia Radę Gospodarczą - zespół Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Nominacje członkom wręczył sam Marszałek - prof. Tomasz Grodzki. W Radzie znaleźli się między innymi prezesi firm z branży komputerowej.

Po oficjalnym potwierdzeniu informacji o drugim i trzecim sezonie „Wiedźmina” Netflixa fani z niecierpliwością wyglądają kolejnych informacji na temat serialu. W weekend pojawiły się przecieki z planu, na które Netflix bardzo szybko zareagował, prezentując oficjalnie stroje Geralta i księżniczki Cirilli.

Sir Ian Holm Cuthbert urodził się 12 września 1931 roku w Goodmayes. W 1953 roku ukończył Royal Academy of Dramatic Art. Swoją aktorską przygodę rozpoczął w jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych – Royal Shakespeare Company, zagrał w serialu „ITV Play of the week”. W 1967 r. Ian Holm dostał nagrodę Tony za rolę Lenny'ego w sztuce „Homecoming”, a także zdobył tytuł najlepszego aktora – Nagrodę im. Laurence'a Oliviera za rolę główną w sztuce „Król Lear”. W 1979 roku zagrał w filmie „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”. Wystąpił też między innymi w takich filmach jak „Aviator”, „Szaleństwo Króla Jerzego”, „Piąty element” i „Pan życia i śmierci”. Sir Ian Holm otrzymał nominację do Oscara jako najlepszy aktor drugoplanowy i nagrodę BAFTA za rolę w „Rydwanach ognia”, został również nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. Tytuł szlachecki Ian Holm otrzymał w 1998 r.

Fani fantastyki mogą jednak najbardziej kojarzyć aktora z roli Bilbo Bagginsa w filmach z serii „Władca Pierścieni”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Ian Holm pojawił się również w ekranizacjach powieści o Hobbicie.

Aktor wygrał walkę z nowotworem prostaty, jednak walczył też z chorobą Parkinsona. Ian Holm zmarł 19 czerwca 2020 roku w londyńskim szpitalu, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Miał 88 lat. O jego śmierci poinformował agent aktora w wywiadzie dla „The Guardian”.

Murator EXPO, firma zajmująca się organizacją m.in. Warszawskich i Śląskich Targów Książki oraz Pleneru Czytelniczego w Gdyni, ogłosiła upadłość. Powodem jest stan zagrożenia epidemiologicznego, a konkretniej związana z nim sytuacja finansowa firmy. Nadal nie wiadomo jak będzie wyglądała kwestia organizacji imprez masowych w tym i przyszłym roku, zawieszona jest też działalność targowa.

Nie oznacza to jednak, że Warszawskie Targi Książki również znikną z kalendarzy imprez – ich głównym organizatorem jest spółka Targi Książki, na której nie odbiją się skutki tej decyzji. Najbliższa edycja targów w Warszawie odbędzie się w 2021 roku, a targi w Katowicach mogą odbyć się już jesienią lub zimą tego roku.

logo Murator EXPO

Dzisiaj na stronie magazynu „CD-Action” pojawiło się oświadczenie, że pracownicy dostali wypowiedzenia. Podobnie stało się m.in. z redakcją „Kawaii” i „PC Format”. Wszystkie magazyny ukazywały się pod szyldem Wydawnictwa Bauer, które opublikowało oficjalne stanowisko na temat całej sprawy. Możemy w nim przeczytać, że CDA oraz „PC Format” nadal będą się ukazywać. Decyzja o tym, co stanie się z innymi magazynami, zostanie podjęta w najbliższych miesiącach.

Tymczasem najnowszy numer „CD-Action” ukaże się 5 maja. Przyszłość „Kawaii” stoi pod znakiem zapytania.

logo CD-Action

Na oficjalnym fanpage'u polskiego giganta branży gier – CD Projekt Red, pojawiła się informacja o przekazaniu darowizny na rzecz zwalczania epidemii koronawirusa w Polsce. CDP przekazało łącznie 4 miliony złotych Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która finansuje pakiety środków ochronnych dla szpitali oraz sprzęty potrzebne chorym. Do oświadczenia dołączone zostały także podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w zmagania z wirusem oraz apel o pozostanie w domach i rozwagę w obliczu obecnej sytuacji.

cd projekt

Damian Uciński to cosplayer, którego możecie kojarzyć pod pseudonimem Brother Varcolac. Zajmuje się on głównie tworzeniem masywnych zbroi, a na swoim koncie ma cosplaye z Warhammera, serii „Goblin Slayer” czy „Resident Evil”. Na konwentach pojawia się ze swoim synem, udowadniając, że cosplay nie ma granicy wiekowej.

Teraz Damian potrzebuje pomocy – jego mieszkanie zostało zniszczone w wyniku pożaru. Obecnie trwa zbiórka, żeby pomóc jemu i jego rodzinie stanąć na nogi, wyremontować mieszkanie i kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Nawet najmniejsza pomoc się liczy.

Link do zbiórki

Credit: Brother Varcolac

Damian Uciński

Podobne artykuły