Konwentów i innych wydarzeń popkulturalnych w Polsce w ciągu roku jest blisko 200. Nawet jeżeli odsiejemy wszelkie Targi Książki, imprezy e-sportowe, planszowe czy LARP-y i skupimy się na samych wydarzeniach mangowych i fantastycznych, to w takim 2018 roku (jeszcze przed pandemią) mieliśmy 98 konwentów... Przypominamy, że w ciągu roku są 52 tygodnie, więc wchodzenie sobie w termin jest rzeczą całkowicie naturalną. Ale czy to znaczy, że na konwentowym poletku panuje totalna samowolka? Pozwólcie, że przedstawię nieco szerszy kontekst.

Tak, mamy mnóstwo imprez w roku, ale wiele z nich stanowią małe, lokalne eventy. Gdybyśmy znów odsiali wydarzenia po ilości uczestników oraz zbliżonej do siebie tematyce i profilu, to takie nachodzenie na siebie różnych konwentów jest już raczej rzadkością. Ale dlaczego? Czy nie można robić sobie konwentu w dowolnym terminie bez patrzenia na innych? Ano można, ale byłoby to niekorzystne dla obu organizacji, które by się na to zdecydowały.

Dlaczego podobne konwenty raczej nie nachodzą na siebie terminami?

Przede wszystkim należy w tym miejscu wiedzieć kilka rzeczy:

  1. Część koordynatorów i organizatorów nie jest na stałe przypisana do jednej ekipy i pracuje przy różnych konwentach w kraju, co przy podobnych tematycznie imprezach w jednym terminie zmusza ich do wyboru, który event wesprą.
  2. Uczestnicy nie posiedli umiejętności bilokacji, a przy dużych wydarzeniach na kilka tysięcy uczestników, kiedy mamy zbliżoną tematykę, to oczywistym jest, że znów trzeba podjąć wybór, bo nie da się być na obu imprezach.
  3. Twórcy atrakcji, cosplayerzy, wystawcy i helperzy również nie są nieograniczeni, a nierzadko są niezbędni, by konwent działał prawidłowo na każdym poziomie.
  4. Podobnie jest ze specjalnymi atrakcjami, jak pokazy, warsztaty, koncerty i inne.

Z powyższych powodów tak naprawdę żadnej ze stron nie opłaca się robić wydarzeń w jednym terminie, gdyż zwyczajnie obie strony coś na tym stracą. Dlatego na przestrzeni lat utarła się niepisana, ale zwykle respektowana zasada, by konsultować terminy między organizacjami lub po prostu brać pod uwagę, jakie konwenty dzieją się w podobnym terminie i szukać niekolidującej daty.

Kto ma rację i „prawa” do terminu – Magnificon czy Xmascon?

magni vs xmascon

I tu dochodzimy do sytuacji Magnificon vs Xmascon. W tym konkretnym przypadku zostały złamane wszelkie niepisane zasady. Dwa konwenty o bardzo zbliżonej tematyce, bo oba o tematyce mangowej i w jakiś sposób nawiązujące do świąt/zimy (choć Magnificon chyba tylko nazwą), zapowiadają się nie tylko w jednym terminie, ale i w jednym mieście... Możemy tutaj dyskutować nad tym, który konwent ogłosił się pierwszy, który miał wcześniej zaklepaną gdzieś datę, ale spójrzmy na coś zgoła innego. Zerknijmy po prostu na to, jak wyglądały Xmascony na przestrzeni ostatnich 11 lat (bo z tylu lat mamy łatwo dostępne dane):

xmascon na przestrzeni lat

Jak widać, większość edycji Xmasconów była organizowana w pierwszych tygodniach grudnia, z drobnymi odstępstwami od tej reguły. W 2022 roku było to na przykład spowodowane ogłoszeniem Magnificon Winter Expo właśnie w pierwszy weekend grudnia. A teraz zerknijmy jak organizowane są właśnie zimowe Magnificony:

magnificon winter expo w latach

Widać tutaj zastąpienie w roku 2021 Xmasconu przez nowopowstały Magnificon Winter Expo. Początkowo nic nie wskazywało na to, żeby miała to być impreza cykliczna. Z nieoficjalnych danych mamy informację, że pierwszy Magnificon Winter Expo odbył się ze względu na konieczność przeprowadzenia eliminacji do jednego z zagranicznych konkursów cosplay – choć tu oczywiście możemy mieć braki w informacjach i chętnie uzupełnimy to o jakieś oficjalne stanowisko ze strony MiOhi.

Czy jest to więc w porządku, że Magnificon zastąpił niejako Xmascon i przejął jego schedę? Tak by było, gdyby Xmascon nie miał się już nigdy odbyć, a organizatorzy nie mieli ze sobą kontaktu. Tyle że to nie jest tego typu sytuacja...

Wspólni organizatorzy i kontakt między MiOhi a Ryuconem

Tutaj warto wiedzieć kolejną rzecz. Rzecz, o której wczoraj firma Ryucon organizująca Xmascon napisała zarówno na swoim fanpage, jak i na wydarzeniu Xmasconu 2023 w oficjalnym oświadczeniu, które pozwolimy sobie tutaj przytoczyć. Zaznaczyliśmy pogrubieniem fragmenty, które są dosyć istotne i rzucają nieco inne światło na całą sprawę.

Xmascon 2023 - Oficjalny komunikat Ryucon Sp. z o.o.

Grupa Funcube Events powstała w 2015 roku, wcześniej w nieco innym charakterze działaliśmy jeszcze pod nazwą B-Team. Xmascon (wcześniej B-Xmasscon) był i jest nieodłącznym elementem naszej tradycji. W trakcie organizowania Xmassconów towarzyszy nam zupełnie inna atmosfera niż podczas Ryuconu. Tak samo jak wy, żyjemy wtedy świątecznym klimatem, co czyni go także dla nas wyjątkowym.

Konwent ten towarzyszy nam od 2009 roku i jest imprezą cykliczną. Zrezygnowaliśmy z jego organizacji w trakcie trwania pandemii, ponieważ nie mieliśmy wtedy możliwości stworzenia go na poziomie zadowalającym przede wszystkim Was. Jego specyficzna atmosfera, oprawa oraz klimat, a także nocowanie na terenie szkoły były wówczas niemożliwe do odtworzenia.
Wraz z zakończeniem pandemii, Xmascon powrócił w 2022 roku. Z uwagi na to, że w bardzo zbliżonym okresie, konkurencyjna firma zorganizowała swój event w Krakowie, nie byliśmy pewni, czy ten konwent powinien być organizowany. Ostatecznie konwent się odbył z uwagi na Wasze prośby. Pomimo wielu wyzwań jakie na nas wtedy czekały, jak np: zmiana budynku, konwent okazał się sukcesem. Udało się zachować jego charakterystyczną specyfikę, a wasze opinie po nim, naładowały nas pozytywną energią. Wiedzieliśmy już wtedy, że w 2023 roku zrobimy powtórkę.

Ostateczną decyzję w sprawie Xmasconu 2023 podjęliśmy już ponad miesiąc temu. Ustaliliśmy już wtedy datę na 2-3 grudnia, podpisaliśmy umowę ze szkołą, zaczęliśmy przygotowywać grafiki i poinformowaliśmy wszystkich organizatorów o terminie i podjętych działaniach.

Nie jest także tajemnicą, że w grupie FunCube Events są organizatorzy, którzy udzielają się aktywnie w innych organizacjach konwentowych, w tym także tych krakowskich. Do soboty 20.05.2023 r. nikt z naszych ‘wspólnych’ organizatorów nie został poinformowany o tym, że na 2-3 grudnia 2023 roku planowane jest inne krakowskie wydarzenie, a co za tym idzie nikt w organizacji FunCube Events nie wiedział o tym co nastąpi.

W poniedziałek 15 maja przekazaliśmy informację o organizacji Xmasconu do redakcji Konwentów Południowych i od tamtego dnia mogliście znaleźć informacje o nim w ich kalendarzu. 19 maja mieliśmy gotowa grafikę, więc utworzyliśmy oficjalne wydarzenie.

Tak samo jak wy, o konkurencyjnym konwencie dowiedzieliśmy się wczoraj po południu, gdy zostały nam pokazane plakaty, których jakość ewidentnie wskazuje na to, że są tworzone na szybko, bo konkurencja zorientowała się, że już w tym czasie planujemy nasze wydarzenie.
Jesteśmy tym tak samo zszokowani jak wy, gdyż nikt z konkurencji nie kontaktował się z nami, co więcej zatajał tą informację przed ‘wspólnymi’ organizatorami. Stanowczo sprzeciwiamy się takim nieuczciwym praktykom zarówno wobec konkurencji, jak i ludzi, którzy poświęcają swój prywatny czas, aby tworzyć dla Was konwenty.

W związku z czym zapewniamy Was, że Xmascon 2023 odbędzie się w terminie 2-3 grudnia 2023 roku. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby stworzyć dla Was jak najlepszy konwent. Nie zamierzamy ustępować, tylko dlatego, że ktoś chce zrobić na złość nam, jak i ludziom którzy do tej pory pracowali dla obu organizacji.

O tym jak dokładnie będzie wyglądał konwent będziemy was informować po Ryuconie. Obecnie cała nasza energia idzie na ten konwent i już 15-16 lipca będziecie mogli się przekonać na co stać naszą organizację 🙂

Trzymajcie się i liczymy, że licznie pojawicie się na Xmasconie. Prawda jest taka, że to wy decydujecie o tym, której organizacji działania docenicie i jakie praktyki Wam się podobają!

Jak widzicie, tak samo jak pisaliśmy nieco wyżej, także i tutaj występuje kwestia wspólnych organizatorów/koordynatorów, która jest całkowicie naturalna. Nie było też żadnego kontaktu ze strony MiOhi – które konwent w tym terminie będzie organizować dopiero drugi raz – że planują wydarzenie właśnie wtedy. Ewidentnie zabrakło tu chęci załatwienia tej sprawy zgodnie z dobrymi praktykami i moim zdaniem, które opieram o ten brak komunikacji ze strony MiOhi, specjalnie zaplanowano taki termin, który będzie kolidował z datą Xmasconu. Z wieloletniego doświadczenia oraz kontaktów na różnym poziomie współpracy – z MiOhi współpracowaliśmy ściśle w latach 2013-2016 przy wielu wydarzeniach, gdyż były to czasy, kiedy firma organizowała cztery konwenty rocznie (możecie o tym przeczytać w tekście „Publicystyka: Co z Magnificonem 2017, czyli czego MiOhi nam nie mówi”). Następnie wielokrotnie próbowaliśmy się kontaktować i nawiązać ponowną współpracę na przestrzeni lat po nieporozumieniu między Konwentami Południowymi a firmą MiOhi – wiem, że firma nierzadko podejmowała decyzje biznesowe w sposób jednostronny i niebiorący pod uwagę potrzeb uczestników czy różnych grup. Politykę firmy określiłbym raczej jako agresywną, nastawioną na zysk, co – nie zrozumcie mnie źle – niekoniecznie jest czymś złym. Wszystko zależy od punktu widzenia.

A gdzie spotkacie Konwenty Południowe?

My natomiast zdecydowanie wybieramy Xmascon. Pomijając nawet fakt, że, jak wspomniałem, z firmą MiOhi obustronnie nie współpracujemy w żadnej formie już od kilku lat, Xmascon jest dla nas wygodniejszy i lepszy pod wieloma względami. Pozwólcie, że wskażę kilka punktów, które nas przekonują właśnie do Xmasconu:

  • sleeproom;
  • stoisko Konwentów Południowych;
  • świąteczna atmosfera z rozdawaniem prezentów przez Otto w zabawnym swetrze Mikołaja;
  • barszczyk (jest naprawdę nieziemski!);
  • stoisko z mangami;
  • prawdopodobnie tańsze wejściówki.

A Wy gdzie się wybierzecie w grudniu 2023? Czy będzie to Magnificon Winter Expo 2023 czy Xmascon 2023?